Po kilku latach spłacanie kredytu hipotecznego jest czymś, do czego zwyczajnie się już przyzwyczaiłeś. Spłacasz regularnie raty? Brak zdolności kredytowej masz dawno za sobą? Jesteś zadowolony z podjętej decyzji, ale z chęcią zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych w ciągu miesiąca? Zobacz, czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Zapoznaj się z ofertą, jaką przygotowała dla klientów w tym zakresie Kancelaria Finansowa Nestor i zacznij oszczędzać od zaraz!
Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest i o co w ogóle chodzi?
Refinansowanie – dla laików w branży finansowej to termin budzący sporo wątpliwości. To często także nieco tajemniczy termin finansowy. Tymczasem jest to nic innego jak przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Rozwiązanie, które niesie za sobą spore oszczędności dla kredytobiorcy, zwłaszcza jeśli pierwotna decyzja nie była zbytnio przemyślana bądź podjęta bez pomocy doświadczonego doradcy kredytowego.
Po co refinansowanie? Cel jest zazwyczaj jeden – obniżenie rat Twojego kredytu. Brzmi zachęcająco, prawda? Refinansowanie możesz przeprowadzić także po to, by zmienić walutę kredytu, wydłużyć okres kredytowania czy zyskać dodatkową wolną gotówkę. Wszystko skłania się ku jednemu – oszczędnościom!
Rozwiązanie w postaci refinansowania kredytu jest często sposobem na „uwolnienie się” od niezbyt przychylnych warunków obecnego kredytu, który wzięliśmy, przykładowo, pomijając profesjonalne doradztwo finansowe. Zmiana banku daje nam sporo nowych możliwości i korzyści, o których do tej pory można było zaledwie pomarzyć. Warto też już na początku wspomnieć, iż po raz kolejny bank bierze pod lupę Twoją zdolność kredytową. Oblicza ją na podobnych zasadach, jak w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego.
Samo refinansowanie niestety nie jest jeszcze bardzo popularne w naszym kraju. Kredytobiorcy często nie mają nawet pojęcia, że jest taka możliwość i zarazem prosta droga do obniżenia bieżących rat czy złagodzenia skutków niezbyt korzystnych decyzji. Jak pokazują statystyki, kredyt refinansowany w Polsce to zaledwie 5 proc. wszystkich umów kredytowych!
Dlaczego warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego?
Po pierwsze, oszczędności. Ekspert kredytowy jasno wskaże Ci przynajmniej parę argumentów, dzięki którym przekonasz się, że refinansowanie kredytu jest możliwe praktycznie przy każdej umowie kredytowej. Ma na to wpływ m.in. cykliczna zmiana ofert (kredyt bierzesz najczęściej na 20, a nawet 30 lat!), zamiar wprowadzenia stałej stopy procentowej (marzenie wielu kredytobiorców), obniżenie stosunku kredytu do zabezpieczenia czy możliwość pożegnania banku, który okazał się nie do końca satysfakcjonującym wyborem. Często zdarza się również, że banki, zdobywając już sprawdzonych kredytobiorców, oferują kredyt refinansowy na lepszych warunkach niż „zwykłym” klientom. Traktują ich jako doświadczone w temacie osoby, którym zwyczajnie warto zaufać.
Refinansowanie kredytu hipotecznego – ile możesz zaoszczędzić?
Pierwszym pytaniem, które nasuwa się klientom, jest często: ile mogę zaoszczędzić? Jak się okazuje, refinansowanie zazwyczaj się opłaca. Możliwe jest bowiem i obniżenie raty i refinansowanie ze skróceniem czasu kredytowania. Obie te opcje są korzystne dla portfeli klientów, którzy przed laty zobowiązali się umową kredytową z wybranym bankiem. Doradca finansowy wskaże Ci dokładne dane, prezentując obliczenia przy pomocy kalkulatora kredytu refinansowego. Na tym etapie możesz rozwiać także wszelkie swoje wątpliwości i dopytać i szczegóły.
Refinansowanie kredytu – ile to kosztuje?
Jeśli masz w planach refinansowanie kredytu, z pewnością chcesz przekalkulować koszty. Niestety, bez nich nie jest możliwe skorzystanie z refinansowania.
Aby uzyskać kredyt refinansowy, trzeba ponieść pewne koszty dodatkowe, do których należy m.in.:
wycena nieruchomości – jeśli dana nieruchomość ma być zabezpieczeniem do kredytu hipotecznego, konieczna jest jej wycena. W przypadku działki bądź mieszkania cena oscyluje wokół 500 złotych. Do tego dochodzi jeszcze kwestia operatu szacunkowego, który jednak wiele banków wykonuje bezpłatnie w ramach organizowanych promocji,
prowizja za wcześniejszą spłatę – jeśli ubiegasz się o refinansowanie w ciągu trzech lat od zaciągnięcia poprzedniego kredytu, koszt ten zazwyczaj będzie nieunikniony. Zazwyczaj jest to od 1 do 3 proc. salda pozostałego do spłaty,
ewentualna prowizja za udzielenie kredytu refinansowego – nie jest to stałym kosztem. Jeśli bank życzy sobie tego typu prowizję, zazwyczaj powinien „odwdzięczyć się” niską marżą,
opłaty w sądzie wieczystoksięgowym – jeśli zmieniasz bank, konieczne będą zmiany w księdze wieczystej, takie jak wpisanie hipoteki nowego banku, wykreślenie starej hipoteki czy zapłacenie podatku za ustanowienie hipoteki,
ubezpieczenie pomostowe – to koszt ponoszony od momentu wypłaty kredytu do przeniesienia nowej hipoteki na pierwsze miejsce w księdze wieczystej. Może to potrwać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj koszt ten kształtuje się na poziomie 1 proc.
Pamiętaj, że pośrednik finansowy dokładnie objaśni Ci poszczególne koszty, jakie niesie za sobą refinansowanie kredytu hipotecznego. Na każdym etapie możesz liczyć na jego fachowe doradztwo!
Podjąłeś decyzję o refinansowaniu kredytu hipotecznego? Zobacz, jak proces ten wygląda krok po kroku!
Standardowo refinansowanie kredytu hipotecznego zaczyna się od spotkania z profesjonalistą w branży, jakim jest ekspert kredytowy. Z jego pomocą przechodzisz na dalsze etapy, którymi jest:
złożenie wniosku kredytowego,
analiza i decyzja kredytowa,
podpisanie umowy kredytowej,
spełnienie warunków niezbędnych do wypłaty kredytu,
wypłata kredytu refinansowego,
dyspozycja całkowitej spłaty „starego” kredytu,
złożenie wniosku o wykreślenie spłaconej hipoteki
Jak widzisz, proces ten jest w pewnym sensie zbliżony do postępowania przy „zwykłym” kredycie. Nie obawiaj się kolejnych formalności i etapów, przez które musisz przebrnąć. Refinansowanie kredytu hipotecznego to jedna z najlepszych decyzji, jakie w kwestii zaciągniętych zobowiązań możesz podjąć! Zaufaj naszym doradcom kredytowym. Są do Twojej dyspozycji na każdym z etapów zarówno samego ubiegania się o kredyt refinansowy jak i rozwiania wszelkich wątpliwości.
Refinansowanie kredytu – lista dokumentów
To kolejna kwestia, do której musisz się przygotować. Niestety, starając się o refinansowanie kredytu nie pominiesz podobnych formalności jak te, które przeszedłeś podczas zaciągania „starego” zobowiązania. Konieczne będzie skompletowanie dokumentów osobistych, finansowych i dokumentów dotyczących nieruchomości. Wszystko, co musisz wiedzieć w tym temacie, przeczytasz tutaj niezbedne-dokumenty-do-kredytu-hipotecznego-co-musisz-przygotowac.
Nowością będzie konieczność dostarczenia zaświadczenia o kredycie i umowy kredytu hipotecznego, który przeznaczony jest do spłaty. Dokument ten wydaje bank i zazwyczaj pobiera jednocześnie opłatę w wysokości około 300 złotych. Umieszczone są tam najważniejsze dane dotyczące Ciebie, jako kredytobiorcy oraz kredytu, który niegdyś zaciągnąłeś, takie jak np. Twoje dane osobowe, data udzielenia kredytu, wysokość pozostałego kapitału, prowizja za spłatę kredytu czy naliczone odsetki i numer rachunku technicznego.
Jak widzisz, zaciągnięcie kredytu w banku, z którego nie jesteś zadowolony, w dość prosty sposób można zmienić. Co ważne, banki nie wyznaczają żadnych ograniczeń czasowych w tym zakresie. Często „rozpieszczają” klientów refinansujących kredyty, proponując im lepsze, bardziej opłacalne oferty. Nasz doradca finansowy pomoże Ci przebrnąć ponownie przez obowiązkowe formalności. Z przyjemnością wskaże też optymalne rozwiązania, które będą sprzyjać oszczędnościom.
Dołącz do kredytobiorców, którzy szukają oszczędności. Zyskuj poprzez zmianę i odkrywaj w praktyce korzyści z kredytu refinansowego! Pamiętaj o liście obowiązkowych dokumentów i zapoznaj się z etapami ubiegania się o refinansowanie kredytu hipotecznego. Twoja satysfakcja, niezależnie od kwoty zaciągniętego kredytu, ma tutaj ogromne znaczenie!
Mam nadzieję, że te wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli szukacie najlepszego kredytu hipotecznego zapraszamy Was do naszego biura. Nasz doradca kredytowy pomoże Wam wybrać taki kredyt – do tego bezpłatnie!