Kredyt na dom energooszczędny – o jakie finansowanie możesz się starać?
Niższe rachunki za energię, troska o środowisko czy doskonała wentylacja pomieszczeń – to tylko niektóre z powodów, zachęcające inwestorów do podjęcia decyzji o tego typu budowie. Czym charakteryzuje się dom energooszczędny i dom pasywny? Jak uzyskać kredyt na dom energooszczędny? Zapoznaj się z najważniejszym informacjami i wręcz perfekcyjnie zaplanuj całą inwestycję!
Dom energooszczędny i pasywny, czyli jaki?
Coraz więcej osób budujących własne cztery ściany decyduje się na dom energooszczędny albo dom pasywny. Jakie cechy mają tego typu projekty i dlaczego zyskują uznanie wśród świadomych inwestorów?
Projekt domu energooszczędnego ma parę cech, które sprawiają, że powstały budynek będzie przyjazny środowisku i generujący niższe rachunki. Charakterystyczne dla tego typu domów jest m.in.:
- jedno bądź dwuspadowy dach,
- prosta, minimalistyczna bryła osadzona na planie prostokąta,
- okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, osadzone po południowej stronie budynku,
- doskonała termoizolacja,
- zastosowanie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii (np. kolektory słoneczne, pompy ciepła),
Warto wiedzieć, że każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym. Dodatkowo jednak, dom pasywny odznacza się jeszcze niższym zapotrzebowaniem na zużycie energii cieplnej. W praktyce umożliwia to często całkowitą rezygnację z systemów grzewczych.
Budowa domu energooszczędnego i pasywnego – ile to kosztuje?
Ekoinwestycja, jaką jest budowa domu energooszczędnego bądź pasywnego, generuje wyższe koszty niż budowa domu tradycyjnego. Warto spojrzeć jednak na te inwestycję w szerszej, przyszłościowej perspektywie. Większość kosztów zwróci się dzięki niższemu zapotrzebowaniu na energię cieplną, dając mniejsze rachunki i niższe koszty użytkowania. Dom energooszczędny jest o wiele tańszy w eksploatacji – zużywa nawet do 5 razy mniej energii w ciągu roku niż dom budowany systemem tradycyjnym.
Podczas budowy domu energooszczędnego i pasywnego szalenie istotną rolę pełnią użyte materiały, wykorzystywane na ścianach, dachu, fundamentach czy na etapie instalacji. Bardzo ważne są także okna, których najwyższa jakość zapewnia maksymalną szczelność.
Budowa domu energooszczędnego to, w porównaniu do budynków tradycyjnych, koszty wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Aby maksymalnie zmniejszyć jednak te koszty, zapoznaj się z finansowaniem, jakie możesz zyskać na etapie inwestycji.
Kredyt na dom energooszczędny – na jakie finansowanie możesz liczyć?
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu energooszczędnego bądź pasywnego, mogą liczyć na specjalne, dedykowane tego typu projektom, oferty. Ekokredyt hipoteczny czy ekopożyczka to najnowsze propozycje, z jakich skorzystać mogą osoby troszczące się o środowisko. Korzystniejsze oprocentowanie, niższa marża i niższe RRSO to tylko niektóre z zalet ofert dla ekoinwestorów. Osoby biorące kredyt na dom energooszczędny mogą także liczyć na brak prowizji za udzielenie kredytu i wcześniejszą jego spłatę. Środki z przyznanego kredytu możesz wykorzystać na wszystko, co obejmuje przedstawiony w banku projekt domu energooszczędnego lub pasywnego.
Jeśli poszukujesz finansowania na wykończenie i wyposażenie domu energooszczędnego, dobrym rozwiązaniem będzie ekopożyczka. Banki oferujące tego typu produkty bankowe udostępniają listę rozwiązań, jakie możesz zakupić w ramach środków z przyznanej ekopożyczki.
Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami produktów bankowych, przeznaczonych dla ekoinwestorów. Nasz doradca finansowy kraków przybliży Ci szczegóły i pomoże perfekcyjnie wręcz zaplanować inwestycję pod względem finansowym.
Nie tylko kredyt, czyli dopłaty i inne finansowanie dla inwestorów
Kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne to niemalże pewny element domów energooszczędnych i pasywnych. Warto wiedzieć, że na ich zakup oraz montaż możesz uzyskać specjalne, dedykowane osobom dbającym o środowisko, dofinansowanie. Mowa tutaj np. o programach NFOŚiGW, w ramach których osoba fizyczna, posiadająca prawo rozporządzania domem, może uzyskać 30 procentową dotację czy kredyt na preferencyjnych warunkach. To kolejna opcja, którą warto rozważyć na etapie planowania budowy domu energooszczędnego czy pasywnego!
Na pierwszy rzut oka budowa domu energooszczędnego lub pasywnego może wydawać się bardzo kosztowna. Warto przyjrzeć się jednak tego typu inwestycjom w szerszej perspektywie. Korzyści odczuwalne podczas eksploatowania budynku będą bardzo przyjazne zarówno dla naszej planety jak i naszego portfela!