Kredyt hipoteczny – decyzja o nim to często przełomowy moment w życiu i odważny krok ku spełnieniu marzeń o własnych czterech kątach. To także dość złożony proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Zastanawiasz się nad źródłem finansowania zakupu nieruchomości? Zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny, ale poza prawdopodobnym okresem spłacania wiesz niewiele więcej? Przeczytaj najważniejsze informacje i zobacz, jak uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku. Na każdym etapie pomożemy Ci my – Kancelaria Finansowa Nestor. Dobry kredyt hipoteczny? Z nami to o wiele łatwiejsze!
Na początku drogi ku wypłaceniu kredytu i wystartowania z inwestycją, musisz już w domu poczynić pewne kroki. Pamiętaj, że im lepiej się przygotujesz i zdobędziesz więcej fachowych informacji, tym droga ku uzyskaniu kredytu hipotecznego będzie szybsza oraz pozbawiona niezbyt przyjemnych niespodzianek. Jeszcze zanim ekspert kredytowy zaprosi Cię na rozmowę, zacznij przygotowywać odpowiednie dokumenty.
Te dane musisz przygotować
Aby usprawnić cały proces, zacznij od przygotowania danych osobistych, danych o dochodach i danych o nieruchomości. Z powiedzeniem zrobisz to w zaciszu swojego domu, a pierwsze spotkanie, na jakie zaprosi Cię doradca finansowy, przebiegnie znacznie sprawniej.
Jeśli chodzi o dane osobiste, przygotuj dane takie jak:
- wysokość wkładu własnego, maksymalna wysokość raty, jaką akceptujesz, okres kredytowania, który Cię interesuje,
- liczbę osób, z których składa się Twoje gospodarstwo domowe i wiek najstarszej z nich,
- Twoje dotychczasowe zobowiązania (inne kredyty, pożyczki, podstawowe informacje o nich)
Kolejny krok to dane o dochodach. Są niezmiernie istotne dla banku i im bardziej szczegółowo je przedstawisz, tym doradca finansowy będzie w stanie lepiej dopasować ofertę. Przygotuj nie tylko wysokość dochodów, ale i ich podział na podstawowe wynagrodzenie, premię czy inne dodatki, jakie otrzymujesz. Wszystko to potrzebne będzie do obliczenia Twojej zdolności kredytowej.
Trzecim rodzajem danych są dane o nieruchomości. Przygotuj informacje o:
- rodzaju nieruchomości, jaką nabywasz oraz jej pochodzeniu (rynek wtórny/pierwotny),
- rodzaju własności danej nieruchomości,
- ewentualnych obciążeniach danej nieruchomości (jeśli np. obciążona jest kredytem),
- nr Księgi Wieczystej, o ile dokonałeś już wstępnego wyboru,
Rozeznanie, czyli dlaczego warto poprosić o pomoc doradcę?
Jeśli nie jesteś zbyt dobrze zorientowany w branży kredytowej, możesz mieć wątpliwości, co do potrzeby angażowania doradcy kredytowego w cały proces. Zależy Ci na jak najlepszej ofercie kredytu? Wszelkie formalności i zawiłości kredytowe to zagadnienia, o których wiesz niewiele? Już na początku weź pod uwagę pomoc doradcy kredytowego. Oczywiście, możesz samodzielnie odwiedzać znane Ci banki komercyjne i prosić o ofertę kredytową. Wiedz jednak, że profesjonalny doradca kredytowy to prawdziwy skarb, jeśli chodzi o udaną inwestycję i optymalne rozwiązanie.
Analiza kosztów, poszczególne etapy inwestycji czy oferty „skrojone na miarę” – to tylko niektóre z owoców spotkania z doradcą finansowym, który przeprowadzi Cię, krok po kroku, po każdym z etapów zawierania kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że to poważna i najczęściej długoletnia inwestycja. Warto wkroczyć w nią z profesjonalną pomocą i otrzymać precyzyjny przegląd ofert, dopasowanych do Twoich potrzeb i możliwości.
Kolejny krok to znalezienie i analiza nieruchomości
Skoro hipoteka, to i nieruchomość. Znalazłeś tę jedyną? Zanim zaczniesz planować jej urządzanie, koniecznie zwróć uwagę na istotne kwestie formalne. Na tym etapie na osoby niezorientowane w temacie czyha bowiem sporo pułapek!
Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy kredytowej konieczne jest sprawdzenie dokumentacji danej nieruchomości. Kwestia faktycznej własności, jej obciążenia hipoteczne, ewentualne roszczenia, oraz ewentualny tan upadłości dewelopera bądź jego kłopoty finansowe – to tylko niektóre z kwestii, jakie obowiązkowo musisz sprawdzić w Księdze Wieczystej i bazach internetowych.
Czas na umowę przedwstępną
Po zgromadzeniu niezbędnych danych, researchu na rynku nieruchomości i rozeznaniu w ofertach kredytowych czas na podpisanie umowy przedwstępnej. To właśnie w niej znajduje się szereg informacji określających warunki transakcji kredytowej, a wszelkie negatywne czynniki dotyczące nieruchomości są już wykluczone. Umowa przedwstępna może mieć formę umowy cywilnej bądź notarialnej. Ostateczny wybór zależy od ustaleń pomiędzy stronami umowy. Po Twojej stronie jest także zebranie niezbędnych dokumentów – ich wykaz określa dokładnie dany bank.
Przełomowym momentem w całym procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny jest złożenie wniosku kredytowego wraz z niezbędną dokumentacją. Analiza, wypełnienie wniosku oraz złożenie go w odpowiednich bankach stoi po stronie doradcy kredytowego. Ty, jako kredytobiorca, śmiało możesz poprosić o potwierdzenie złożenia wniosku.
Potrzebna cierpliwość, czyli analiza wniosku
Jako kredytobiorca po złożeniu wniosku musisz uzbroić się w cierpliwość. Analiza wniosku kredytowego trwa czasem nawet do czterech tygodni. Warto wiedzieć, że im lepsza oferta, tym dłuższy czas oczekiwania. Pośpiech nie jest tutaj więc dobrym doradcą. Zamiast się denerwować, pomyśl, że trzy, a nawet cztery tygodnie czekania są niczym w porównaniu do uzyskania naprawdę korzystnych warunków dla umowy, jaką podpisujesz na dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat!
Analiza wniosku kredytowego składa się z czterech etapów:
- analizy wstępnej – to właśnie tutaj odsiewane są najbardziej nietrafione wnioski. Nie jest ostateczna i oznacza decyzję wstępną,
- analizy finansowo-osobistej – tutaj brane są pod uwagę Twoje dochody oraz dane osobiste, takie jak wiek, historia kredytowa czy stan cywilny,
- analizy prawnej – akceptacja aspektów prawnych, także tych obowiązujących w danym banku,
- analizy technicznej – to etap odnoszący się już do nieruchomości. Bank sprawdzi, czy nadaje się ona na zabezpieczenie kredytu
Werdykt, czyli decyzja kredytowa
Po analizie przychodzi mocno wyczekiwany moment, czyli decyzja kredytowa. Jeśli jest pozytywna, bank określi także wszystkie warunki udzielenia kredytu. Może być także warunkowa, a na spełnienie wymagań banku masz zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy.
Wielki moment, czyli podpisanie umowy kredytowej
Otrzymałeś pozytywną decyzję banku? Czas na podpisanie umowy kredytowej. Oczywiście, złożenie podpisu musi poprzedzać analiza umowy. Mowa tutaj nie tylko o przeczytaniu dokumentu, ale o dogłębnym zapoznaniu się z każdym zapisem. Tutaj z pomocą znów przychodzi Kancelaria Finansowa Nestor, a konkretnie nasz ekspert kredytowy. Pamiętaj, że każdy aspekt umowy musi być dla Ciebie jasny, a wszelkie wątpliwości na tym etapie warto rozwiać już w zarodku.
Happy end, czyli wypłata kredytu
Nadchodzi wyczekiwany od dawna etap, czyli wypłata kredytu. To szczęśliwe zakończenie całego procesu i zielone światło dla spełnienia Twoich marzeń. Pamiętaj, aby spełnić wszelkie warunki zawarte w umowie. Pilnuj także terminów i wiedź, że dostarczanie niezbędnych dokumentów na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem.
Wbrew pozorom, wypłata kredytu to nie koniec Twojej przygody z bankiem. Najczęściej czeka Cię jeszcze szereg obowiązków, takich jak chociażby coroczne dostarczenie polisy ubezpieczeniowej nieruchomości. Wszelkie zobowiązania dokładnie określa osobny rozdział podpisanej umowy kredytowej. Pozostaje też jedna z najważniejszych kwestii, a mianowicie spłata kolejnych rat. Wiedz, że w każdym momencie możesz ubiegać się także orefinansowanie kredytu. Bądź w kontakcie ze swoim doradcą kredytowym i wiedz, że jego pomoc jest w przypadku rozsądnych decyzji kredytowych naprawdę nieoceniona!