Dla wielu Polaków staranie się o kredyt hipoteczny to żmudna i często trwająca długo ścieżka wielu formalności. W tym temacie narosło także wiele mitów, często odstraszających potencjalnych kredytobiorców. Nie ma się więc co dziwić, że wielu obcokrajowców, których interesuje kredyt hipoteczny dla obcokrajowca, podchodzi z pesymizmem do sfinalizowania transakcji zakupu własnych czterech kątów. Jak to wygląda w praktyce? Jakie dokumenty trzeba przygotować, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny dla obcokrajowca i na co warto się przygotować? Przeczytaj poniższy artykuł i pozbądź się wszelkich wątpliwości!
Kluczem do sukcesu, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego dla obywatela Polski, jest odpowiednie przygotowanie się do procesu kredytowego. Na każdym etapie do Twojej dyspozycji jest nasz doradca kredytowy. Kraków to miasto, w którym obcokrajowy chętnie kupują własne mieszkanie. Aby nie przepłacać za kredyt i wynegocjować z bankiem jak najlepszą ofertę, zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami.
Proces kredytowy wbrew pozorom przebiega standardowo
Zaskoczeniem dla wielu obcokrajowców może być fakt, iż proces kredytowy w przypadku kredytu hipotecznego dla obcokrajowca wygląda w zasadzie tak samo, jak w przypadku Polaków. Wybór nieruchomości, prawna weryfikacja, umowa przedwstępna czy podpisanie umowy kredytowej – te jak i pozostałe etapy pozyskiwania kredytu hipotecznego opisaliśmy szczegółowo tutaj.
Starając się o kredyt hipoteczny dla obcokrajowca musisz liczyć się z tym, iż banki przedstawiają często nieco inne warunki. Kredytobiorcy mają do czynienia np. z krótszym okresem kredytowania czy wymaganym wyższym wkładem własnym. Oczywiste jest, że im wyższe środki własne, tym większa szansa na kredyt i mniejsze ryzyko dla banku. Wszystko to jednak szczegółowo przedstawi Ci doradca finansowy podczas pierwszego spotkania.
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakie dokumenty?
Paszport czy przedłożenie odpowiednika raportu BIK z danego kraju – to dodatkowe dokumenty, jakie musisz przygotować, by zacząć przygodę z pozyskiwaniem kredytu hipotecznego. Pozostała lista dokumentów jest standardowa i w zasadzie nie różni się od tej, którą muszą skompletować obywatele Polski.
Dochody i pochodzenie „przepustką”?
Polski paszport i numer PESEL są tutaj niezmiernie istotne. Stanowią bowiem „przepustkę” do uzyskania kredytu na standardowych warunkach. Ogromne znaczenie ma również samo pochodzenie obcokrajowca. Jeśli jest on obywatelem Unii Europejskiej i dochody uzyskuje w Polsce, traktowany jest obywatel Polski. Przepisy są w tej kwestii zwyczajnie łaskawe. Podobnie jest z obywatelami strefy Schengen, Ukrainy, Białorusi czy Kanady. Większość banków tego typu zainteresowanych traktuje tak samo jak obywateli UE.
Wspominany wcześniej dochód jest szalenie ważną kwestią. Jeśli uzyskujesz dochody w Polsce, masz spore szanse na kredyt hipoteczny. W przypadku pozyskiwania dochodów za granicą szanse te niestety są bardzo znikome. Co ważne, kredyt udzielany jest zawsze w walucie, w jakiej uzyskujesz dochody!
A co w przypadku posiadania czasowej karty pobytu? Znaczenie będzie mieć tutaj jej ważność. Większość banków nie przyznaje bowiem kredytu na czas dłuży niż ważność karty, choć w tej kwestii wciąż jest tendencja do łagodzenia wytycznych.
Kiedy dodatkowe zezwolenia?
Warto wiedzieć, że samo uzyskanie kredytu hipotecznego nie wymaga, w przypadku obcokrajowców, przedstawienia dodatkowych zezwoleń. Kwestia ta pojawia się jednak podczas zakupu nieruchomości. Jeśli jako cudzoziemiec kupujesz samodzielny lokal mieszkaniowy, który nie jest położony w strefie nadgranicznej, nie musisz martwić się dodatkowymi zezwoleniami. Inaczej jest w przypadku zakupu domu bądź działki – konieczne jest zezwolenie wydawane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Konieczności pozyskania zezwolenia unikniesz, jeśli:
- jako obcokrajowiec przebywasz w Polsce ponad 5 lat od udzielenia prawa do pobytu stałego bądź zezwolenia na pobyt długoterminowego rezydenta UE,
- jako obcokrajowiec jesteś małżonkiem obywatela Polski i zamieszkujesz tutaj ponad 2 lata od udzielenia prawa do pobytu stałego bądź zezwolenia na pobyt długoterminowego rezydenta UE, o ile oczywiście nieruchomość ma stanowić wspólnotę majątkową
Niech dodatkowe formalności nie zniechęcają Cię jednak do starania się o własne cztery kąty. Przez cały ten proces pomoże Ci przebrnąć nasz ekspert kredytowy.
Kredyt hipoteczny dla cudzoziemca, a koszty dodatkowe
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny dla cudzoziemca może generować dodatkowe koszty. Nie jest to zasadą, bo sporo zależy chociażby od…Twojej znajomości języka polskiego. Tłumaczenie przysięgłe dokumentów do kredytu hipotecznego czy obecność tłumacza przysięgłego podczas sporządzania aktu notarialnego – to najczęstsze koszty, z jakimi cudzoziemcy muszą się liczyć. Optymizmem napawa fakt, iż coraz więcej banków akceptuje dokumenty w języku angielskim czy niemieckim.
Proces pozyskiwania kredytu hipotecznego w przypadku cudzoziemców tak naprawdę niewiele różni się od tego, z czym zmierzyć muszą się obywatele Polski. Kraj pozyskiwania dochodu, wkład własny, posiadanie paszportu czy znajomość języka polskiego – to jedne z ważniejszych kwestii, na których musisz się skupić. Nasza kancelaria finansowa z przyjemnością przeprowadzi Cię przez cały ten proces, negocjując z bankiem jak najkorzystniejszą ofertę.
To co? Czas na pierwszy krok w stronę realizacji marzeń o własnych czterech kątach!