Kredyt premium – już sama jego nazwa sprawia, że mamy wrażenie, iż jest czymś wyjątkowym. O co chodzi? Dla kogo jest ten produkt bankowy i jak podpisać najlepszą umowę tego typu? Zobacz najważniejsze kwestie w tym temacie, przygotuj się jak najlepiej i podpisz umowę kredytową, która spełni wszelkie Twoje oczekiwania.
Kredyt premium to nic innego jak umowa kredytowa, opiewająca na kwotę wyższą niż milion złotych. Pozwala na realizację luksusowych inwestycji i spełnienie marzeń o własnym apartamentowcu w jednym z najnowszych miejskich osiedli. Wbrew pozorom, banki nie są dobrze przygotowane w aspekcie udzielania tego typu kredytów. Doskonale wiedzą też, że kredyty premium to transakcje o podwyższonym ryzyku. Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu premium, warto w ogóle zapoznać się ze specyfiką tego rynku. Obecnie zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi wzrasta. Aby wynegocjować jak najlepsze warunki kredytowe, zakupić interesującą nieruchomość oraz dobrze przygotować się do tej inwestycji, koniecznie poproś o pomoc naszego eksperta kredytowego. Nie działaj po omacku. To ryzyko wielu błędów, które niekorzystnie wpłyną na ostateczną opłacalność całej inwestycji.
Jak odpowiednio się przygotować do finalizacji kredytu premium? Na co zwrócić uwagę i na co uważać, by jak najpłynniej przebrnąć przez cały ten proces?
Po pierwsze wycena nieruchomości
W przypadku ubiegania się o kredy premium jednym z pierwszych kroków jest wycena nieruchomości. Mowa tutaj o naprawdę sporych kwotach. Pracownik banku często ma bowiem przed sobą zadanie w postaci wyceny domu wartego… 5 milionów złotych. W praktyce często występują spore rozbieżności pomiędzy wyceną danego banku, a wyceną dewelopera, który wycenia daną nieruchomość o wiele drożej. Dlaczego? To proste. Bank podczas dokonywania wyceny kieruje się metodą porównawczą, pomijając aspekty użytych materiałów czy całą koncepcję architektoniczną, co ma przecież ogromny wpływ w przypadku nieruchomości z wysokiej półki.
Chcesz inwestować w sektorze premium? Koniecznie skorzystaj z pomocy doradcy finansowego. Tylko eksperci kredytowi, jakimi dysponuje nasza kancelaria, są w stanie opracować dla Ciebie najlepszą i najbardziej dopasowaną ofertę, jednocześnie składając zapytania w więcej niż jednym banku. Otwiera to niemalże morze nowych możliwości i zdecydowanie sprzyja opłacalności inwestycji. Rynek nieruchomości premium jest bardzo specyficzny – aby zyskać, trzeba się zwyczajnie na nim znać. Oferta wyłącznie jednego banku może być mylna, dlatego wybór profesjonalnego doradztwa, które dla Ciebie, potencjalnego kredytobiorcy, jest darmowe, to najlepsze rozwiązanie.
Wkład własny wyzwaniem?
Kolejnym wyzwaniem, przed jakim będzie Ci dane stanąć w przypadku ubiegania się o kredyt premium, jest wkład własny. Chodzi dokładnie o jego wysokość, ponieważ bank oczekuje tutaj sporego zaangażowania. Chcąc zaciągnąć kredyt na kwotę powyżej miliona złotych, banki najczęściej oczekują wkładu własnego na poziomie od 10 nawet do 40 proc. Dla wielu potencjalnych kredytobiorców sektora premium nie jest to problemem. Warto jednak już od początku zdawać sobie sprawę z tego typu kryterium. Skąd wkład własny na takim poziomie? To kolejna bolączka banków, które obawiają się trudności z ewentualną przymusową sprzedażą nieruchomości, która, po egzekucji czy upadku kredytu będzie po ich stronie. Czy obawy są słuszne? Przyglądając się sektorowi luksusowych nieruchomości w Polsce, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, z pewnością można z tym stwierdzeniem polemizować.
Skup się na wniosku kredytowym
Na etapie składania wniosku kredytowego w przypadku kredytów premium również łatwo natknąć się na pułapkę i uzyskać decyzję odmowną. Mowa tutaj zwłaszcza o wykazaniu dochodów. Klienci ubiegający się o kredyt premium to zazwyczaj właściciele rozmaitych spółek. Udziały, wynagrodzenie w oparciu o kilka rodzajów umów czy członkostwo w zarządzie to tylko niektóre szczegóły, na które warto zwrócić uwagę. Często samo wykazanie własnych zarobków nie jest wystarczające. Konieczne staje się wykazanie kondycji spółki poprzez RZiS czy Bilans. To niezmiernie ważne kroki, od których zazwyczaj zależy powodzenie na tym etapie.
A co w przypadku obcokrajowców?
Rynek nieruchomości premium bardzo często wzbudza zainteresowanie obcokrajowców, którzy chcą w Polsce zakupić dom bądź apartament. Jeśli wybierają finansowanie za pomocą kredytu hipotecznego, muszą przygotować się na nieco więcej formalności.
Niemalże stałym elementem składanej dokumentacji stał się m.in.:
- PESEL
- potwierdzenie zameldowania w naszym kraju
- w przypadku obywateli spoza UE zgoda na stały pobyt i pracę
- kontakt z Polską
Im wcześniej przygotujesz tego typu dane, tym cały proces zaciągania kredytu premium pójdzie sprawniej, choć w przypadku obcokrajowców sprawa jest i tak z reguły bardziej skomplikowana niż w przypadku rodaków chcących inwestować w sektorze premium.
Jak widzisz, kredyt premium to wyzwanie nie tylko dla kredytobiorcy, ale i samego banku. Aby nie wpaść w pułapki i zyskać jak najwięcej na inwestycji, skontaktuj się z naszym ekspertem kredytowym. Zaplanuj finansowanie krok po kroku i miej świadomość profesjonalnego wsparcia na każdym z etapów!