Zakup mieszkania pod wynajem to wciąż jedna z najbardziej popularnych opcji ulokowania posiadanego kapitału. Mieszkanie na wynajem to dodatkowe źródło dochodów. Co więcej jako właściciel możesz je w prosty sposób sprzedać, jeśli zmienisz decyzję co do dalszego zajmowania się wynajmem nieruchomości. Zakup mieszkania pod wynajem na kredyt hipoteczny – jak to wygląda i co musisz wiedzieć o tej inwestycji? Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami i podejdź w pełni profesjonalnie do inwestycji!
Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania pod wynajem, a potem sam zakup nieruchomości, to długofalowa inwestycja, przynosząca dochód pasywny. Podstawowym założeniem będzie więc maksymalne obniżenie odsetek od kredytu tak, by cash flow (przepływ pieniężny) był jak najbardziej korzystny dla inwestora.
Kredyt na wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Kredyt na wynajem mieszkania to opcja zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Już na samym początku warto skupić się na najważniejszych kwestiach i wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert banków. Oczywiście z powodzeniem na tej drodze pokieruje Cię nasz Doradca Finansowy. Zaufaj mu, wybierając najlepszą ofertę jednocześnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
Idealny kredyt na wynajem mieszkania powinien wyróżniać się m.in.:
niską miesięczną ratą,
niskim wkładem własnym (najlepiej 10 -20 %),
jak najniższą marżą kredytu,
jak najniższym stałym oprocentowaniem (jeśli zdecydujesz się na tę opcję),
jak najdłuższym okresem kredytowania
Pamiętaj, że dążysz tutaj do jak najkorzystniejszego cash flow, a nie jak w kredycie na flipa, do jak najniższych odsetek.
Jeden kredyt, aż trzy strategie
Kredyt na wynajem mieszkania to rozwiązanie dostępne w Polsce w wielu wariantach. Przechodząc do konkretów, do wyboru masz:
kredyt ze zmiennym oprocentowaniem,
kredyt ze stałym oprocentowaniem,
kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, ale pozwalający na zakup wielu nieruchomości
Pierwsza z dostępnych opcji to rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać z bardzo długiego (nawet do 35 lat!) okresu kredytowania. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi procedurami bankowymi, możesz mieć maksymalnie cztery kredyty mieszkaniowe.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem, czyli opcja druga, to także maksymalnie cztery kredyty na osobę. Plusem jest tutaj jednak uniezależnienie od ryzyka wzrostu stóp procentowych oraz możliwość wskazania precyzyjnego wyniku finansowego danej inwestycji. Niestety, osoby szukające kredytów długoterminowych zasmuci fakt, iż kredyty mieszkaniowe ze stałym oprocentowaniem przyznawane są zazwyczaj na zaledwie kilka lat.
A co z kredytobiorcami, którzy chcą zbudować własny, szeroki portfel nieruchomości? Najlepszym rozwiązaniem będzie opcja trzecia, czyli kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, ale pozwalający na zakup wielu nieruchomości. Można je zakupić naraz bądź pojedynczo. Różnica, w porównaniu do klasycznego kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, polega na cenie. Przy wyznaczaniu marży stosowana jest ocena punktowa, co owocuje marżą na wysokim poziomie.
Pamiętaj, że my – Kancelaria Finansowa Nestor, z powodzeniem dobierzemy dla Ciebie właściwą strategię. Nasz Ekspert Kredytowy weźmie pod uwagę nie tylko Twoje plany na rynku nieruchomości, ale i indywidualne potrzeby. Dzięki temu podpisanie najbardziej korzystnej umowy kredytowej będzie w zasięgu Twojej ręki!
Dlaczego lepszy kredyt na osobę fizyczną, a nie na firmę?
Jak już wiesz, w przypadku kredytów na mieszkanie pod wynajem możliwe jest zarówno finansowanie na osobę fizyczną jak i na firmę. Warto podkreślić jednak, że pierwsza opcja jest bardziej opłacalna. Dlaczego? To proste. Dla wielu osób wystarczające są następujące powody:
to najlepsza opcja, jeśli startujesz na rynku nieruchomości,
odsetki od kredytu możesz odliczyć w PIT, jeśli wynajmujesz kredytowane mieszkanie,
z powodzeniem możesz wybrać długi okres kredytowania,
marża kredytu będzie niższa niż w przypadku finansowania na firmę,
To tylko niektóre z plusów, jakie warto wziąć pod uwagę. Decyzja należy oczywiście do Ciebie i zależy w dużej mierze od sytuacji finansowej, w jakiej się znajdujesz. Oczywiste jest także, że przy planach zakupu większej liczby nieruchomości założenia własnej działalności gospodarczej nie da się uniknąć.
Inwestycja w nieruchomości to obecnie bardzo modny sposób na dochód pasywny. Jeśli posiadasz choćby podstawową wiedzę w tym temacie wiesz, że już na wstępie można przyjąć różne strategie inwestowania. Kawalerki, apartamenty, mieszkania na krótki okres wynajmu czy wynajem na pokoje to tylko niektóre z możliwych opcji. Podczas spotkania nasz Ekspert Finansowy dobierze, wspólnie z Tobą, najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę m.in. zdolność kredytową czy poziom zamożności.
Dzięki znajomości rynku nieruchomości jesteśmy w stanie pomóc Tobie w znalezieniu ciekawej nieruchomości na wynajem.
Zapraszamy do kontaktu i zrobienia pierwszego lub kolejnego kroku do Niezależności Finansowej.